Felicitări! Bine v-ați întors acasă!
Sursa Foto: Facebook ISU Timis
Sâmbătă, 20 iunie a.c., cei 34 de pompieri timișeni s-au întors în țară, după 5 zile intense petrecute în Republica Moldova, în cadrul ultimei etape a procesului de certificare europeană a modulului
RO-FRB.
Antrenamentul susținut, coeziunea echipei și profesionalismul și-au spus cuvântul, iar obiectivul principal – validarea capacității de salvare a victimelor inundațiilor cu ajutorul bărcilor – a fost atins cu succes.
Participarea la acest exercițiu a însemnat nu doar testarea aptitudinilor deja formate, ci și dobândirea unor competențe noi, esențiale pentru intervențiile în situații complexe, alături de parteneri internaționali.
Prin acest demers, salvatorii timișeni devin parte a mecanismului european de răspuns, fiind pregătiți să intervină rapid și eficient în misiuni de salvare, oriunde va fi nevoie.
Galerie imagini
Articolele publicate de agendapompierului.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ către articol. Orice abatere de la aceasta regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor și va fi tratată ca atare.



