Incendiu cu victime, la Camera de gardă

Sâmbătă, 04 Iulie 2026Mehedinti
Sursa Foto: Facebook ISU Mehedinti

Incendiu cu victime  la Camera de garda | imaginea 1 Joi, 25 iunie a.c., ISU Mehedinți a desfășurat un exercițiu complex la Spitalul Județean de Urgență Drobeta Turnu Severin, simulând un incendiu izbucnit într-o Cameră de gardă. Mai multe victime au fost surprinse în interior, necesitând intervenția rapidă a echipajelor de salvare!

Pentru gestionarea situației de urgență, la fața locului, s-au deplasat peste 50 de pompieri cu următoarele mijloace: 4 autospeciale de stingere, 1 autospecială de intervenție și salvare de la înălțimi, 1 autospecială de calamități și dezastre, 1 autospecială de cercetare chimică, 4 autospeciale de primă intervenție și comandă și 1 ambulanță SMURD.

Pentru salvarea victimelor, alături de pompierii mehedințeni, au acţionat și echipaje ale Spitalului Județean de Urgență, Serviciului Judeţean de Ambulanţă, UPU Drobeta Turnu Severin, situaţia de urgenţă fiind gestionată cu sprijinul efectivelor de jandarmi şi poliţişti, dar şi al lucrătorilor Direcției de Sănătate Publică, Direcției Județene de Mediu, Gărzii Naționale de Mediu și voluntari ai Filialei de Cruce Roșie Mehedinți.

Galerie imagini

 

Articolele publicate de agendapompierului.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ către articol. Orice abatere de la aceasta regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor și va fi tratată ca atare.