Biserica Militară cu hramul Ocrotitorului pompierilor, “Sf. Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş”, a fost sfințită!
La capătul a 13 ani de muncă și jertfă asiduă, pompierii militari suceveni s-au aflat marți, 17 septembrie a.c., la ceasul unei neuitate zile și mari sărbători. Ctitoria lor, jertfă a dragostei față de Sfântul lor Ocrotitor, Iosif cel Nou de la Partoș, a fost sfințită. La eveniment au fost prezenți Înalți Prelați ai Bisericii Ortodoxe Române dar și un sobor de preoți militari. Inspectorul general al IGSU, col.dr. Ion Burlui, sufletul acestui proiect măreț, a primit în semn de recunoștință din partea PF Daniel, Patriarhul României, Crucea Patriarhală. Modest, acesta a dedicat distincția primită tuturor celor care au ajutat la construirea celei mai mari Biserici Militare din țară.
Marți, 17 septembrie a.c., de la ora 9:00, s-a oficiat slujba de Sfinţire a Bisericii Militare cu hramul „Sf. Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş”, de către I.P.S. Pimen, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, P.S. Varlaam Ploieşteanul, episcop vicar patriarhal, şi soborul preoţilor militari din structurile Ministerului Afacerilor Interne. Cei din urmă au fost prezenţi la Suceava cu ocazia celei de-a 9-a Convocare a Preoţilor militari din structurile M.A.I.
La sfârşitul slujbei, P.S. Varlaam Ploieşteanul, a oferit colonelului dr.Ion Burlui, inspectorul general al I.G.S.U., din partea P.F. Daniel, Patriarhul României, cea mai înaltă distincţie oferită de Patriarhie unui mirean. Înaltul prelat i-a înmânat inspectorului general Crucea Patriarhală, în semn de recunoaştere faţă de efortul depus pentru ridicarea Bisericii Militare, colonelul Ion Burlui fiind unul dintre cei mai importanţi iniţiatori şi realizatori ai acestui proiect.
În discursul susţinut, inspectorul general al IGSU, col.dr. Ion Burlui a mulţumit persoanelor şi instituţiilor care şi-au adus aportul de-alungul celor 13 ani de când a început construcţia bisericii şi a subliniat că distincţia pe care a primit-o, Crucea Patriarhală, este a tuturor celor care au ajutat şi au făcut acest proiect posibil.
La rândul său, Î.P.S. Pimen, a oferit colonelului ® Eugen Găitan, colonelului ® Gheorghe Bardan şi colonelului dr. Dan Hoffman, câte o Distincţie de vrednicie din partea Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, pentru aportul adus la construcţia lăcaşului de cult.
Lăcașul de rugăciune al pompierilor suceveni are acoperișul din tablă în culoarea Armei Pompierilor, roșu-vișiniu, o lungime de 24 de metri și o lățime de 8, înălțimea ei ajungând, în dreptul Crucii de pe turlă, la 37 de metri. Arhitectura construcției este caracteristică zonei Bucovinei. Pictura, surprinzător de frumoasă și expresivă, este pur bizantină, fiind inspirată din pictura unei biserici sârbe din secolul XIV.
Galerie imagini
Articolele publicate de agendapompierului.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ către articol. Orice abatere de la aceasta regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor și va fi tratată ca atare.