Campionatul de atletism şi cros – Cupa Asociaţiei Sportive a Pompierilor din România

Duminică, 11 Mai 2014Vâlcea

Campionatul de atletism si cros   Cupa Asociatiei Sportive a Pompierilor din Romania | imaginea 1 În zilele de 8 şi 9 mai a.c., pe Stadionul Municipal şi Parcul Zăvoi din municipiul Râmnicu Vâlcea s-a desfăşurat „Campionatul de atletism şi cros – Cupa Asociaţiei Sportive a Pompierilor din România” - etapa finală  a Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă.

La acest concurs angajaţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “General Magheru” al Judeţului Vâlcea au obţinut 11 medalii: una de aur (Locul I la săritura în lungime cu elan - plutonier adjutant Rizoiu Florinel), patru de argint (la săritura în lungime cu elan - plutonier Oprea Alexandru, la 100 m - plutonier major Ninciuleanu Tiberiu, la 1500 m - plutonier major Ciortan Ovidiu, la 4000 m - plutonier major Proteasa Vasile) şi şase de bronz (la aruncarea greutăţii: căpitan Urluială Marius, plutonier adjutant Rizoiu Florinel, plutonier adjutant Nedelcu Cătălin; la 100 m - plutonier Oprea Alexandru; la 1500 m şi 4000 m - plutonier major Ninciuleanu Tiberiu ).

Campionatul de atletism si cros   Cupa Asociatiei Sportive a Pompierilor din Romania | imaginea 2 La acest campionat s-au obţinut următoarele rezultate:

Atletism

Femei

Săritura în lungime cu elan

Sub 30 de ani

Locul I plutonier Stănculescu Gabriela – ISU Teleorman (3,81 m)

Locul II sublocotenent Ungureanu Alina – ISU Dolj

Locul III plutonier Rusu Claudia-Liliana – ISU Timiş

Peste 30 de ani

Locul I plutonier major Soare Daniela – ISU Timiş (4,42 m)

Locul II plutonier Cucu Corina – ISU Dolj

Locul III plutonier major Stârlichi Anca– ISU Neamţ

Campionatul de atletism si cros   Cupa Asociatiei Sportive a Pompierilor din Romania | imaginea 3 60 m

Sub 30 de ani

Locul I plutonier Vodă Maria – ISU Neamţ (8,4 s)

Locul II plutonier Stănculescu Gabriela– ISU Teleorman

Locul III plutonier Rusu Claudia- Liliana – ISU Timiş

Peste 30 de ani

Locul I plutonier major Soare Daniela – ISU Timiş (8,6 s)

Locul II plutonier adjutant şef Paraschiv Adriana – ISU Timiş

Locul III plutonier Cucu Corina – ISU Dolj

Campionatul de atletism si cros   Cupa Asociatiei Sportive a Pompierilor din Romania | imaginea 4 800 m

Sub 30 de ani

Locul I plutonier Stănculescu Gabriela– ISU Teleorman (2:56,7)

Locul II sublocotenent Ungureanu Alina – ISU Dolj

Locul III plutonier Rusu Claudia- Liliana – ISU Timiş

Peste 30 de ani

Locul I plutonier major Soare Daniela – ISU Timiş (2:55,2)

Locul II căpitan Brebu Lavinia – ISU Mehedinţi

Locul III plutonier adjutant şef Paraschiv Adriana – ISU Timiş

Cros 2000 m

Locul I plutonier Stănculescu Gabriela– ISU Teleorman (8:43,3)

Locul II plutonier adjutant şef Paraschiv Adriana – ISU Timiş

Locul III plutonier major Soare Daniela – ISU Timiş

Campionatul de atletism si cros   Cupa Asociatiei Sportive a Pompierilor din Romania | imaginea 5 Bărbaţi

Atletism

Săritura în lungime cu elan

Sub 35 de ani

Locul I plutonier Drăguţ Marcel – ISU Braşov (5,96 m)

Locul II plutonier Oprea Alexandru – ISU Vâlcea

Locul III Iancu Daniel – ISU Ialomiţa

Între 35 şi 45 de ani

Locul I locotenent Ilie Cosmin –Sorin – ISU Caraş (6,15 m)

Locul II plutonier major Ion Nicuşor – ISU Constanţa

Locul III plutonier adjutant şef Chiripuci Iulian – ISU Giurgiu

Peste 45 de ani

Locul I plutonier adjutant Rizoiu Florinel – ISU Vâlcea (4,66 m)

Locul II locotenent colonel Isticioaia Vasile– ISU Vrancea

Locul III plutonier adjutant şef Romaşcanu Gheorghe – ISU Constanţa

Campionatul de atletism si cros   Cupa Asociatiei Sportive a Pompierilor din Romania | imaginea 6 100 m

Sub 35 de ani

Locul I sergent major Decianu George – ISU Galaţi (11,6 s)

Locul II sergent major Mardare Călin – ISU Neamţ

Locul III plutonier Oprea Alexandru – ISU Vâlcea

Între 35 şi 45 de ani

Locul I căpitan Bratu Adrian – ISU Galaţi (11,8 s)

Locul II plutonier major Ninciuleanu Tiberiu– ISU Vâlcea

Locul III locotenent Ilie Cosmin – ISU Caraş

Peste 45 de ani

Locul I plutonier adjutant şef Romaşcanu Gheorghe – ISU Constanţa (13,8 s)

Locul II colonel Bratu Gabriel – ISU Dâmboviţa

Locul III plutonier adjutant şef – ISU Olt

Campionatul de atletism si cros   Cupa Asociatiei Sportive a Pompierilor din Romania | imaginea 7 1500 m

Sub 35 de ani

Locul I plutonier Bălan Nicolae – ISU Bistriţa (4:27,9)

Locul II sergent major Mardare Bogdan – ISU Neamţ

Locul III plutonier Danţiş Marian – ISU Neamţ

Între 35 şi 45 de ani

Locul I plutonier major Rotariu Iulian– ISU Botoşani (4:50,1)

Locul II plutonier major Ciortan Ovidiu – ISU Vâlcea

Locul III plutonier major Ninciuleanu Tiberiu– ISU Vâlcea

Peste 45 de ani

Locul I plutonier adjutant şef Romaşcanu Gheorghe– ISU Constanţa(4:27,9)

Locul II plutonier adjutant Hanganu Emilian – ISU Constanţa

Locul III plutonier adjutant şef Ciobanu Vasile – ISU Olt

Campionatul de atletism si cros   Cupa Asociatiei Sportive a Pompierilor din Romania | imaginea 8 Aruncarea greutăţii

Sub 35 de ani

Locul I sergent major Asmarandei Florin– ISU Neamţ (12,66 m)

Locul II sergent major Pop Marius – ISU Bistriţa

Locul III căpitan Urluială Marius – ISU Vâlcea

Între 35 şi 45 de ani

Locul I plutonier adjutant Pop Radu – ISU Satu Mare (10,99 m)

Locul II plutonier major Maghiar Marius – ISU Maramureş

Locul III plutonier adjutant Nedelcu Cătălin – ISU Vâlcea

Peste 45 de ani

Locul I plutonier adjutant şef Druţu Gheorghe – ISU Covasna (9,51 m)

Locul II locotenent colonel Isticioaia Vasile– ISU Vrancea

Locul III plutonier adjutant Rizoiu Florinel – ISU Vâlcea

Campionatul de atletism si cros   Cupa Asociatiei Sportive a Pompierilor din Romania | imaginea 9 Cros

3000 m pentru cei cu vârstă de peste 45 de ani

Locul I plutonier adjutant şef Roşu Niculai– ISU Suceava (10:22,3)

Locul II plutonier adjutant şef Romaşcanu Gheorghe – ISU Constanţa

Locul III Ciobanu Vasile – ISU Olt

4000 m pentru cei cu vârsta între 35 şi 45 de ani

Locul I plutonier major Rotariu Iulian – ISU Botoşani (14:51,4)

Locul II plutonier major Proteasa Vasile – ISU Vâlcea

Locul III plutonier major Ninciuleanu Tiberiu – ISU Vâlcea

6000 m pentru cei cu vârstă sub 35 de ani

Locul I plutonier Bălan Nicolae – ISU Bistriţa (20:12)

Locul II plutonier Danţiş Marian – ISU Neamţ

Locul III plutonier Pîrlea Dan- Gheorghe ISU Mureş

Câştigătorii au primit diplome, medalii şi prime în bani (locul I- 200 lei, locul II 150 de lei şi locul III 100 de lei). Cheltuielile au fost făcute din banii ASPR la care cotizează lunar fiecare angajat al IGSU.

Galerie imagini