Final de carieră pentru șase pompieri olteni

Duminică, 03 Iulie 2016Olt

Final de cariera pentru sase pompieri olteni | imaginea 1 Începând cu data de 30 iunie 2016, trei ofițeri și trei subofițeri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Matei Basarab” al județului Olt vor face pasul următor, în cursul firesc al vieții, prin trecerea în rezervă cu drept la pensie.

Colonelul Dorel Predescu, șeful Centrului Operațional al ISU Olt, s-a născut la data de 26.08.1961, în municipiul Slatina și a fost aproape trei decenii în slujba cetățenilor. În anul 1988, locotenentul Dorel Predescu a absolvit studiile școlii de ofițeri și a fost numit în funcție la Grupul de Pompieri Brașov. Începând cu 01.10.1994, ofițerul a fost numit în funcție la Grupul de Pompieri Olt și mai bine de zece ani a ocupat mai multe funcții de comandă în cadrul structurilor de intervenție. Din data de 15.12.2004 și până la 29.06.2016, colonelul Dorel Predescu a ocupat funcția de Șef al Centrului Operațional Județean din cadrul ISU Olt și a coordonat activitatea subunităților de intervenție din județ.

Colonelul Emilian - Răzvan Arion, șeful Serviciului Logistic al ISU Olt, s-a născut la data de 14.10.1964, în municipiul Curtea de Argeș și aproape 29 de ani s-a dedicat carierei de pompier militar. La 23.08.1987, locotenentul Răzvan Arion a absolvit studiile școlii de ofițeri și a fost numit în funcție la Grupul de Pompieri Olt. Între anii 1987 și 2008 a ocupat mai multe funcții în cadrul serviciului logistic, iar din 01.02.2008 și până la 29.06.2016 a ocupat funcția de Șef Serviciu Logistic, structură care se ocupă de bunul mers al tuturor autospecialelor și echipamentelor din dotarea pompierilor.

Colonelul Dumitru Buican, șeful Serviciului Protecție Pregătire și Educație Preventivă a Populației din cadrul ISU Olt, s-a născut la data de 27.02.1963, în comuna Grădinari, județul Olt. S-a dedicat carierei militare încă de la vârstă de 14 ani, când a fost admis la liceul militar. A primit primul grad de ofițer în 23.08.1985 și până la 31.12.2000 a ocupat mai multe funcții în cadrul Ministerului Apărării Naționale. De la 01.01.2001 s-a transferat la Ministerul de Interne și a ocupat mai multe funcții în cadrul protecției civile. Începând cu 01.12.2009 și până la 29.06.2016 a ocupat funcția de Șef Serviciu Protecție Civilă ( structură care și-a schimbat denumirea în Serviciul Protecție Pregătire și Educație Preventivă a Populației).

Final de cariera pentru sase pompieri olteni | imaginea 2 Plutonier adjutant șef Tomel Stănescu, șef gardă de intervenție - stingere în cadrul Detașamentului Caracal, s-a născut la data de 06.05.1961, în comuna Redea, județul Olt. A fost numit în prima funcție în anul 1990 și până în anul 1995 a lucrat în cadrul Companiei de Pompieri Slatina, iar din anul 1995 a fost transferat la Compania de Pompieri Caracal. Întreaga carieră militară a lucrat numai în cadrul structurilor de intervenție, participând la mii de misiuni în sprijinul populației. Din anul 2004 a ocupat funcția de șef gardă de intervenție - stingere în cadrul Detașamentului Caracal.

Plutonier adjutant șef Dan Șandor, subofițer operativ principal în cadrul Inspecției de Prevenire a ISU Olt, s-a născut la data de 18.12.1962, în municipiul Făgăraș, județul Brașov. Subofițerul a fost numit în prima funcție la 15.06.1990 și a îndeplinit mai multe funcții în cadrul Companiei de Pompieri Slatina și structurilor din cadrul inspectoratului.

Plutonier adjutant șef Cătălin - George Piticu, comandant de echipaj și conducător autospeciale în cadrul Detașamentului Caracal, s-a născut la data de 15.05.1967, în municipiul Caracal, județul Olt. A fost numit în prima funcție în anul 1991, la Ministerul Apărării Naționale, iar din anul 2007 și până la 29.06.2016 a îndeplinit funcția de comandant de echipaj și conducător autospeciale în cadrul Detașamentului Caracal. Le mulțumim colegilor noștri pentru întreaga activitate și le dorim multă sănătate, să aibă parte de cât mai multe momente frumoase alături de cei dragi și pensie lungă!

Galerie imagini