Detașamentul de Pompieri Curtea de Argeș a sărbătorit 50 de ani de la reînființarea subunității de pompieri

Luni, 03 August 2020Arges
Sursa Foto: Facebook ISU Arges

Detasamentul de Pompieri Curtea de Arges a sarbatorit 50 de ani de la reinfiintarea subunitatii de pompieri | imaginea 1 Sâmbătă, 1 august a.c., Detașamentul de Pompieri Curtea de Argeș a sărbătorit 50 de ani de la reînființarea subunității de pompieri. Arma Pompieri are o istorie lungă și frumoasă în municipiul Curtea de Argeș.

Prin ordinul general nr. 3149/09.07.1891 al Ministerului de Război se desființează bateriile de pompieri artileriști și se înființează in orașe secții de pompieri. La 4 aprilie 1936 apare Legea de organizare si funcționare a pompierilor militari şi civili.

În anul 1944, Inspectoratul Pompierilor Argeș era compus din 9 secții: Piteşti, Câmpulung, Curtea de Argeş, Găeşti, Slatina, Alexandria, Turnu Măgurele, Roșiori de Vede, Zimnicea. În anul 1951, unitatea de pompieri Argeș este trecută în subordinea Grupului Administrativ Craiova.

În ianuarie 1953, se reînființează Grupul de Pompieri Argeș având ca subunități subordonate: Pitești, Câmpulung, Curtea de Argeș, Slatina, Râmnicu Vâlcea, Găești, Drăgășani. La 01.01.1969, odată cu reorganizarea teritorială, Grupul de Pompieri Județean Argeș cuprindea: Secția Pitești, Câmpulung. În anul 1970 se înființează Compania Curtea de Argeș, iar in 1974 Compania a II-a Pitești.

Conform articolului nr.99, alineatul 1 din Constituția României, al art. 1 din Legea 34/1995, al Decretului Prezidențial nr. 110 din 14.03.1997, în ziua de 17.05.1997, într-un cadru festiv se acorda DRAPELUL DE LUPTĂ – GRUPULUI DE POMPIERI ,,CPT. PUICA NICOLAE,, AL JUDETULUI ARGEŞ (UM 0175 PITEŞTI) de către Comandantul Corpului Pompierilor Militari- domnul general de divizie inginer Crăciun Ionel. Cu ocazia ceremonialului au participat şi cadre ale subunității din municipiul Curtea de Argeș.

COMPANIA DE POMPIERI CURTEA DE ARGEŞ

La data de 01.08.1964, Secția de Pompieri Curtea de Argeș a fost desființată, iar la data de 01 august 1970, prin ordinul 03411 al M.A.I. se reînființează Compania de Pompieri Curtea de Argeș, având ca încadrare:

Comandant Companie - Cpt. Vasile Radu
Locțiitor Comandant Companie - Lt. Somcutan Ioan
Comandant secţie - Sg. maj. Păun Marin
Şef de garaj – M.m. Dobrică Toma
Plutonier Companie – Plt. Tufeanu Virgil
4 subofițeri șoferi şi 29 militari în termen

1971- 1979
Comandant Companie - Lt. maj. Somcutan Ion
Locțiitor Comandant Companie - Lt. maj. Marin Vasile

1980-1981
Comandant Companie - Cpt. Somcutan Ion
Locţiitor Comandant Companie - Lt. Bălăşescu Petre

1982-1986
Comandant Companie - Lt. Bălăşescu Petre
Locţiitor Comandant Companie - Lt. Gherghinoiu Ion

1987-1991
Comandant Companie - Cpt. Gherghinoiu Ion
Locţiitor Comandant Companie - Lt. Pioarca Nicolae

1992-1994
Comandant Companie - Cpt. Cristea Nicolae
Locţiitor Comandant Companie - Lt. Pioarca Nicolae

1995-1996
Comandant Stație - Cpt. Pioarca Nicolae
Locțiitor Comandant Staţie - Lt. Andrei Constantin

1997-1999
Comandant Stație - Cpt. Pioarca Nicolae
Locţiitor Comandant Staţie - Lt. Dediu Constantin

2000-2013
Comandant Secţie - Mr. Pioarca Nicolae
Locțiitor Comandant Secţie - Lt.Marin Teodor

2014-2020
Comandant Detașament - Lt.col. Punga Cristian-Nicolae
Locțiitor Comandant Detașament - Lt. col. Marin Teodor

2020
Împuternicit Comandant Detașament - Lt. col. Marin Teodor

Conform Ordinului Ministrului Afacerilor Interne nr. 7014/ 1970, începând cu data de 01.08.1970, Compania de Pompieri Beiuș, jud. Bihor se mută în oraşul Curtea de Argeş, intrând în subordinea Grupului de Pompieri al judeţului Argeş.

Subunitatea de pompieri se instalează într-o clădire dormitor aparţinând de U.E.I.L. Curtea de Argeş, amplasată în str. Albeşti, la nr. 12. Lăcaşul unde s-a instalat compania de pompieri nu dispunea de garaj pentru tehnică de luptă, nu avea beci pentru combustibil, beci pentru alimente, bucătărie, sobe etc., iar curtea era plină de bălării, rumeguş şi noroi. Aici la această dată şi în aceste condiţii a început a se instala subunitatea de pompieri din oraşul Curtea de Argeş.

La 10.04.1989 se hotărăşte începerea lucrărilor la noul sediu al pompierilor din strada Forestieri. Lucrările au fost executate de către T.A.D.C.M Argeş, cu concursul dat de către cadrele unității şi al militarilor în termen, un aport deosebit la construcția acestui local l-a avut domnul col. Marin Vasile şi col. Mateescu Pantelemon. Noul sediu a fost dat în folosinţă în anul 1990.

Căderea regimului comunist avea să aducă noi transformări în viaţa socială şi spirituală, atât în rândul populaţiei civile, cât şi mai ales în viața militară. Astfel în 13 septembrie 1997, prin grija Patriarhiei Române a preafericitului părinte Teoctist este desemnat ca părinte spiritual al Pompierilor militari din Romania a Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş. Cu această ocazie în clădirea subunităţii a fost oficiată o slujbă religioasă de către doi preoţi aparţinând de Episcopia Curtea de Argeș. Au fost sfințite icoane, stema ţării, cât şi clădirea sediului, garajului şi anexele.

Începând cu data de 01.05.1998, structura organizatorică a Grupului de Pompieri ,,Cpt. Puică Nicolae,, al judeţului Argeş va căpăta o nouă formă şi va avea în subordinea sa detaşamente, secţii, staţii. Conform Ordinului Ministerului de Interne nr. 01022 din 10.05.1998, Compania de Pompieri din Curtea de Argeş va purta denumirea de Staţia tip I Pompieri Curtea de Argeş, iar de la 01 Ianuarie 2005 poartă denumirea de Secţia de Pompieri Curtea de Argeş.

In 23.04.2001, Stația Curtea de Argeş a fost vizitată de către comandantul C.T.P. Generalul de brigadă Secară Vladimir, ocazie cu care a aprobat amenajarea în incinta clădirii subunităţii a unei capele ortodoxe. Capela a fost amenajată într-o încăpere la etajul IV, cu eforturi proprii şi a câtorva sponsori. A fost sfinţită la 06 decembrie 2001 de către Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului – Înalt Prea Sfințitul Arhiepiscop – Calinic, având hramul Sfântului Nicolae. Cu această ocazie au participat întreg efectivul subunităţii comandanţi şi conducerea Grupului de Pompieri Argeş. De la aceasta dată, la capela subunității se slujește neîntrerupt în duminicile de peste an ţi la sărbătorile legale.

Începând cu data de 15.12.2005, Unitatea de Pompieri Argeș face primii pași spre profesionism. În structura sa intră cu aceasta dată şi protecția civilă, astfel se transformă in Inspectorat pentru Situații de Urgenţe, iar misiunile sunt mult mai diverse şi multiple.

S-a trecut la profesionalizarea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, începând cu 01.09.2007 angajându-se în 2 etape un număr de 101 de subofiţeri profesionişti,iar de-a lungul anilor subofiţeri din Şcoala de subofițeri şi de protecție civilă «Pavel Zăgănescu« - Boldești.

Începând cu data de 15.07.2007, Secţia de Pompieri Curtea de Argeş a devenit Detașamentul de Pompieri Curtea de Argeş, iar în cadrul acestuia funcţionând şi serviciul S.M.U.R.D. De-a lungul existenţei sale, subunitatea a intervenit pentru înlăturarea urmărilor negative provocate de incendii, avarii, inundații, salvări de persoane şi animale şi la alte situații de urgenţă.

Galerie imagini

 

Articolele publicate de agendapompierului.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ către articol. Orice abatere de la aceasta regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor și va fi tratată ca atare.