Salvator, oriunde, oricând - Respect, Căpitan Vintilă Georgian!
Sursa Foto: Facebook ISU Mehedinti
Prin natura meseriei, pompierii au ales să fie mereu în slujba cetăţenilor, cel mai adesea pentru a-i ajuta în lupta cu focul, dar şi pentru a-i salva din diferite situaţii de urgenţă.
Nu de puţine ori aceştia acţionează, 𝐢̂𝐧 𝐭𝐢𝐦𝐩𝐮𝐥 𝐥𝐢𝐛𝐞𝐫, pentru că a fi pompier este mai mult decât o meserie, este o pasiune.
Duminică, 14 iulie a.c., 𝐜𝐚̆𝐩𝐢𝐭𝐚𝐧 𝐕𝐢𝐧𝐭𝐢𝐥𝐚̆ 𝐆𝐞𝐨𝐫𝐠𝐢𝐚𝐧, aflat în timpul liber, a acționat la un accident rutier produs între două autoturisme în municipiul Drobeta Turnu Severin.
Ofițerul a ținut legătura cu dispeceratul, oferind informații actualizate, ajutând în același timp la trierea medicală a victimelor.
𝐂𝐚̆𝐩𝐢𝐭𝐚𝐧 𝐕𝐢𝐧𝐭𝐢𝐥𝐚̆ 𝐆𝐞𝐨𝐫𝐠𝐢𝐚𝐧 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐚𝐛𝐬𝐨𝐥𝐯𝐞𝐧𝐭 𝐚𝐥 𝐅𝐚𝐜𝐮𝐥𝐭𝐚̆𝐭̦𝐢𝐢 𝐝𝐞 𝐏𝐨𝐦𝐩𝐢𝐞𝐫𝐢 𝐝𝐢𝐧 𝐜𝐚𝐝𝐫𝐮𝐥 𝐀𝐜𝐚𝐝𝐞𝐦𝐢𝐞𝐢 𝐝𝐞 𝐏𝐨𝐥𝐢𝐭̦𝐢𝐞 ,,𝐀𝐥𝐞𝐱𝐚𝐧𝐝𝐫𝐮 𝐈𝐨𝐚𝐧 𝐂𝐮𝐳𝐚”, 𝐢𝐚𝐫 𝐝𝐞 𝐥𝐚 𝐢̂𝐧𝐜𝐞𝐩𝐮𝐭𝐮𝐥 𝐚𝐧𝐮𝐥𝐮𝐢 𝟐𝟎𝟐𝟑 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐥𝐨𝐜𝐭̦𝐢𝐢𝐭𝐨𝐫𝐮𝐥 𝐜𝐨𝐦𝐚𝐧𝐝𝐚𝐧𝐭𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐃𝐞𝐭𝐚𝐬̦𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐝𝐞 𝐏𝐨𝐦𝐩𝐢𝐞𝐫𝐢 𝐃𝐫𝐨𝐛𝐞𝐭𝐚 𝐓𝐮𝐫𝐧𝐮 𝐒𝐞𝐯𝐞𝐫𝐢𝐧.
𝐼̂𝑖 𝑚𝑢𝑙𝑡̦𝑢𝑚𝑖𝑚 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑑𝑒𝑑𝑖𝑐𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑙𝑢𝑖 𝑓𝑎𝑡̦𝑎̆ 𝑑𝑒 𝑐𝑜𝑚𝑢𝑛𝑖𝑡𝑎𝑡𝑒 𝑠̦𝑖 𝑖̂𝑙 𝑎𝑠𝑖𝑔𝑢𝑟𝑎̆𝑚 𝑐𝑎̆ 𝑝𝑢𝑡𝑒𝑟𝑒𝑎 𝑢𝑛𝑢𝑖 𝑔𝑒𝑠𝑡 𝑜𝑚𝑒𝑛𝑒𝑠𝑐 𝑝𝑜𝑎𝑡𝑒 𝑠𝑐ℎ𝑖𝑚𝑏𝑎 𝑙𝑢𝑚𝑒𝑎 𝑖̂𝑛 𝑏𝑖𝑛𝑒!
Articolele publicate de agendapompierului.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ către articol. Orice abatere de la aceasta regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor și va fi tratată ca atare.