Suplimentarea forțelor și mijloacelor tehnice în județul Vaslui
Sursa Foto: Facebook ISU Vaslui
În urma fenomenelor hidrometeorologice înregistrate în data de 14 septembrie a.c. și a prognozei hidrometeorologice pentru data de 15 septembrie, Inspectoratele pentru Situații de Urgență din județele Iași și Vaslui au crescut capacitatea operațională pentru a asigura un răspuns adecvat la eventualele situații de urgență.
❗În județul Vaslui sunt mobilizați 380 de pompieri și următoarele mijloace tehnice: 5 autocamioane de intervenție, 3 bărci, 22 mașini de stingere, 2 microbuze, 1 șenilată, 14 motopompe transportabile, 6 motopompe remorcabile și 1 tabără mobilă.
Totodată, în sprijinul ISU Vaslui au fost dislocate, încă de sâmbătă, 14 septembrie a.c., o tabără mobilă de la ISU Harghita, o autospecială de primă intervenție și comandă, precum și o autospecială pentru salvarea persoanelor din medii ostile de la ISU Călărași.
De asemenea, în afară de resursele deje existente la nivelul județelor Iași și Vaslui, Inspectorul general al IGSU a dispus suplimentarea resurselor din cele două județe cu efective și mijloace tehnice din județele limitrofe, neafectate de fenomenele meteo.
❗ISU Vaslui va fi sprijinit de către inspectoratele pentru situații de urgență din Brașov, Cluj, Covasna, Harghita, Neamț și Sibiu, care vor trimite 76 de pompieri, 6 autocamioane de intervenție, 12 autospeciale de primă intervenție și comandă, 1 microbuz, 6 motopompe remorcabile și 6 motopompe transportabile.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență monitorizează constant situația operativă pentru a asigura implementarea măsurilor necesare gestionării eficiente a eventualelor situații de urgență care ar putea pune în pericol viața și bunurile cetățenilor.
Galerie imagini
Articolele publicate de agendapompierului.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ către articol. Orice abatere de la aceasta regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor și va fi tratată ca atare.