Autoutilitară în flăcări
Sursa Foto: Facebook ISU Iasi
Pompierii Detașamentului 1 Iași au intervenit prompt la un incendiu izbucnit la o autoutilitară aflată pe un drum public, în localitatea Popricani.
La fața locului au acționat o autospecială de stingere cu apă și spumă (1 ASAS) cu 6 subofițeri și un echipaj de prim ajutor calificat (EPA Podu Iloaiei) cu 3 subofițeri.
La sosirea echipajelor, autoutilitara ardea generalizat, însă incendiul nu a prezentat risc de propagare la clădiri sau alte bunuri.
Cauza probabilă: efect termic generat de un conductor electric defect. Măsuri de prevenire a incendiilor la autovehicule:
- efectuați verificarea tehnică obligatorie înainte de fiecare plecare în cursă;
- verificați periodic instalația electrică și sistemul de alimentare cu carburant;
- nu lăsați obiecte inflamabile în apropierea motorului sau a sistemului electric;
- evitați supraîncălzirea motorului și interveniți prompt la orice miros de ars sau scurgere;
- păstrați în autovehicul stingătoare de incendiu omologate și verificați-le periodic.
Articolele publicate de agendapompierului.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ către articol. Orice abatere de la aceasta regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor și va fi tratată ca atare.