Respect, Plutonier adjutant Nicola Cosmin!
Sursa Foto: Facebook ISU Olt
Plutonier adjutant Nicola Cosmin, șef gardă intervenție-stingere la Stația de Pompieri Balș, a demonstrat sâmbătă, 20 iunie a.c., încă o dată, că misiunea de a proteja vieți și bunuri nu se încheie
odată cu terminarea turei.
Aflat în timpul liber, pe raza comunei Călui, colegul nostru a observat un incendiu izbucnit la un autoturism, aflat deja în faza de dezvoltare. Fără să ezite, și-a folosit experiența acumulată în numeroasele misiuni operative și a intervenit prompt, cu calm și profesionalism.
Împreună cu alți cetățeni aflați în zonă, Cosmin a reușit să localizeze și să lichideze incendiul înainte ca acesta să se extindă, astfel încât intervenția echipajelor de pompieri nu a mai fost necesară.
Îi adresăm sincere felicitări și mulțumiri colegului nostru pentru exemplul de responsabilitate, profesionalism și spirit civic oferit comunității.
Astfel de gesturi ne reamintesc că a fi pompier înseamnă mai mult decât o profesie. Suntem convinși că există multe situații asemănătoare despre care nu aflăm niciodată, deoarece cei care aleg să ajute o fac discret, cu modestie și fără să aștepte recunoaștere.
Pentru adevărații salvatori, satisfacția de a fi fost de folos și un simplu „mulțumesc” valorează adesea mai mult decât orice recompensă.
Articolele publicate de agendapompierului.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ către articol. Orice abatere de la aceasta regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor și va fi tratată ca atare.



